Františkovy Lázně

18. 8. 2023

Lázně, ve kterých Vás historická atmosféra přenese do let minulých

František I. propůjčil své jméno lázním

Skutečnost, že jsou zdejší prameny kvalitní byla známa ještě před samotným založením města v roce 1793. V té době se kyselka prodávala v Chebu jako pitná stolní voda. Ve výše zmíněném roce bylo město založeno na základě nařízení císaře Františka I. a neslo původní název Ves císaře Františka, později přejmenováno v roce 1807 na Františkovy Lázně. Postupně se lázně staly jedny z nejvíce oblíbených v Evropě a tomu odpovídala rychlost rozmachu. Centrum města se vybudovalo v jednotné klasicistní architektuře, která je ctěna do dnešní doby a v okolí centra byly vysázeny anglické parky, aby lázně měly dostatek zeleně.

Františkovy Lázně

Vědecky a léty prověřená balneologická léčba

Ve Františkových Lázních je celkem 21 léčebných minerálních pramenů. Některé z nich jsou používány pro pitné kúry při procházkách po kolonádě, jiné výhradně pro léčebné koupele. Nejznámější pramen je Františkův, který byl objeven koncem 14. století, ale čerpán až v roce 1793 a v té době i pojmenován. Františkův pramen se předepisuje pro pitné kúry. Pro koupele jsou čerpány např. Luisin pramen, Pramen Adler, nebo Nový pramen, a ty musejí být kvůli nízké teplotě ohřívány. Neméně známým léčebným zdrojem je sirnoželezitá slatina z okolních slatinišť, která se aplikuje při zábalech, obkladech či slatinných koupelích. Za léčbou do lázní jezdí klienti s nemoci krevního oběhu a pohybového ústrojí, nicméně hotely mají širokou nabídku samopláteckých lázeňských pobytů a proto může atmosféru lázní okusit každý.

Lázeňské pobyty ve Františkovy Lázních

Dr. Adler by měl radost kam se dnešní lázeňství posunulo

Zakladatel lázní doktor Adler by měl z podoby dnešních lázní a služeb zajisté radost. Město si zachovalo svou historickou tvář, parky vyrostly a lázeňské služby se neustále posouvají kupředu. I dostupnost do lázní je lepší a pro dopravu z Prahy lze využít pravidelný železniční spoj Pendolínem. Ve Františkových Lázních je možné strávit jak krátký víkendový wellness pobyt, tak týdenní lázeňský pobyt. Na našich stránkách naleznete pouze kvalitní a osobně prověřené hotely, které disponují veškerým zázemím pod jednou střechou. Doporučit můžeme Spa & Kur hotel Harvey, Hotel Francis Palace, nebo Spa & Kur hotel Praha v centru města. Stejně jako většina místních hotelů, i výše zmíněné ubytovací zařízení mají vnitřní bazén, což hosté ocení hlavně v chladnějších měsících.

Františkovy Lázně socha Františka

Pokud už bylo léčby dost, poznejte okolí

Léčebné pobyty mohou trvat více týdnů a přesto se při těchto delších pobytech v lázních hosté nenudí. Prvních pár dní si město projdou křížem krážem, zastaví se u sochy nahého Františka, jednoho ze symbolů Františkových Lázní, zajdou do místního muzea a navštíví komplex bazénů s wellness centrem zvané Aquaforum. Poté některým aktivnějším návštěvníkům začne být město malé a v tu chvílí pro ně můžeme doporučit zajímavé výletní místa. Nedaleko leží krásné historické město Cheb plné gotických, renesenčních a barokních staveb. Při jeho návštěvě nevynechejte náměstí, novogotický kostel Sv. Mikuláše a hrad s nejstarší chebskou stavbou Černé věže. Zajímavým výletním místem je Národní přírodní rezervace SOOS, což je krajina rašelinišť s vývěry minerálních pramenů. Místem vede zhruba kilometrová naučná stezka a z rezervace je volný přístup do malé dančí obory. Z lázní jste za malou chvíli na zámku Starý Hrozňatov, přehradě Skalka, v Bečovské botanické zahradě a dalších zajímavých místech. Díky spoustě výletů a lázeňské péči jsou Františkovy Lázně zajímavou destinací pro každého.

Zpět

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace