Jak porazit jarní únavu?

24. 3. 2023

Několik tipů jak s ní úspěšně bojovat!

Osobní zkušenost s ní má velké procento dospělé populace. Mnozí z nás se s ní dokonce potýkají rok co rok. I když se nejedná o žádnou nemoc, ale pouze o takzvanou “ jarní únavu “, i tak nám může velice znepříjemnit život, a to v období, ve kterém bychom rádi byli po dlouhé zimě co nejvíce aktivní. Kolem nás se probouzí příroda ze zimního spánku, ale my se ne, a ne nastartovat a stále se cítíme bez energie. Co je příčinou tohoto stavu? O pravém důvodu se můžeme dohadovat, ale mnoho názorů říká, že jsme přestali dodržovat přírodní zákony, kdy bychom v zimní období měli být v jakém si útlumu a vícero odpočívat, kdy i příroda za okny je zklidněná, tak my se neustále přetěžujeme v rámci pracovních povinností, zapomínáme dostatečně odpočívat a k tomu se nezdravě stravujeme. V článku níže bychom se s Vámi rádi podělili o několik tipů, jak s jarní únavou bojovat, podíváme se, na co si dát pozor a čeho se naopak vyvarovat.

Jak porazit jarní únavu

Co stojí za zvýšenou únavou?

Dálo by se říct, že se jedná o všechny doprovázející znaky zimního období. Konkrétněji se jedná o zkracující se dny a prodlužující se noci, tím pádem absenci slunečního svitu a nedostatkem vitamínu D, který je tak důležitý pro náš imunitní systém. Během zimy také mnohým z nás chybí dostatek pohybu oproti jarních a letních měsíců, a díky nepříznivému počasí i obecně pobyt venku na čerstvém vzduchu. S úbytkem světla se může dostavit například i stres, který našemu stavu taktéž nepřidává. Dále se jedná o zbytečné a nezdravé přejídání během vánočních svátku a celkově v době, kdy jsme více doma a chybí nám pestřejší program během dne. Taktéž se na našem stavu podepisuje chlad a mráz, který negativně působí na naše tělo.

Jak porazit jarní únavu - správné jídlo

Co dělat pro úspěšný boj proti jarní únavě?

Určitě bychom se měli zaměřit na dostatečný příjem potřebných vitamínů a minerálů, které naše tělo potřebuje a během zimy jich má pomálu. Taktéž bychom se měli zaměřit na příjem antioxidantů a celkově dbát na zdravé stravování. Dále bychom neměli zapomínat na pitný režim, který má zásadní vliv na náš organismus a s tím i spojenou únavu, a to samozřejmě nejen během zimního období, ale především po celý rok. Tak jako na pitný režim bychom neměli zapomínat ani na aktivní pohyb, díky kterému si zvyšujeme naši kondici a tím i energii. Pozitivní vliv má také snaha udržet si zdravou psychickou pohodu, zbytečně se nestresovat věcmi, které nemůžeme ovlivnit a radovat se z maličkostí. Čehož se nám může dostat při sportovních aktivitách, kdy se vyplavuje serotonin, což je hormon dobré nálady. A v neposlední řadě kvalitní a dostatečný spánek.

Jak porazit jarní únavu - péče o tělo

Čeho se vyvarovat jako prevence před jarní únavou

V první řadě určitě nedoporučujeme jarní únavu zlehčovat, mohlo by se nám to vymstít, ale spíše se snažit podnikat kroky, které by vedly k minimalizaci jejích následků. A toho můžeme dosáhnout tím, že budeme výše uvedené tipy dodržovat po celý rok, a tím pádem nedáme jarní únavě žádnou šanci. Taktéž Vám doporučujeme se vyhnout zbytečným novoročním předsevzetím, kdy si před sebe začátkem ledna klademe náročné cíle, které jsou předem určeny k zániku, a ne se snažit ze dne na den změnit svůj život o 180 stupňů.

V případě, že i přes dodržování všech výše uvedených tipů, se stále potýkáte s neustupující neobvyklou únavou, doporučujeme se objednat na konzultaci k Vašemu obvodnímu lékaři. Je možné, že za zdánlivým problémem s únavou se můžou skrývat jiné neduhy, které není dobré brát na lehkou váhu.

Zpět

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace