Lázně Luhačovice

28. 4. 2023

                                                               Město s nezapomenutelnou atmosférou a pohádkově krásnou architekturou Dušana Jurkoviče

Oblíbené lázně s více než 300 letou tradicí

V rámci Moravy jsou Lázně Luhačovice jednoznačně nejznámější lázně, v celorepublikovém měřítku jsou čtvrté největší. Léčivé prameny, o které se opírá místní léčba, se začaly využívat v 17. století, kdy se podařilo najít dohromady 16 kyselek a k nim sirný pramen. Za svoji oblibu vděčí zajisté krásnému prostředí Bílých Karpat s čistým vzduchem, mírnému celoročnímu klimatu a bezesporu i pro Luhačovice typické Jurkovičově architektuře. Ve chvíli, kdy vešly ve známost léčivé účinky místních pramenů, začala se voda využívat k pitným kúrám a to nejen místními. Minerální voda byla stáčena do lahví a rozvážena do vzdálenějších měst. Vzhledem k její oblibě se městečko postupně měnilo k podobě lázní a začalo se s výstavbou lázeňských domů se zázemím pro léčení. V roce 1885 navštívilo město v době lázeňské sezóny již 1.500 hostů. To byl impuls pro Františka Veselého, který v roce 1902 založil akciovou společnost a prosadil se o celkovou modernizaci a dostavbu lázní pod taktovkou architekta Dušana Jurkoviče. Opomenout nemůžeme ani pozdější práci architektů Oskara Pořízky a Emila Králíka.

Lázeňský park Luhačovic

Léčebné prameny a jejich využití

Na kvalitě přírodních minerálních pramenů, které patří mezi nejkvalitnější v Evropě, je postavena léčba v Luhačovicích. Místní prameny obsahují velké mmožství sodíku, draslíku, horčíku, vápníku, železa atd, jejichž teplota je kolem 11 °C. Vydatnost pramenů je obrovská a to 15.000 litrů každou hodinu. Notoricky známý je pramen Vincentka, který je možné standardně zakoupit ve většině velkých obchodů a můžete ho doma použít při dýchacích problémech. Mezi další prameny patří Ottovka, pramen Sv. Josefa, nebo například Pramen Dr. Šťastného. Uvedené prameny jsou předepisovány na pitnou kúru, kdežto prameny Antonínka, Janovka či Jubilejní jsou využívány jako voda potřebná pro inhalace, koupele a léčebné procedury za pomoci vodoléčby. Lázně Luhačovice vyhledávají hosté s nemocemi dýchacího ústroji, s problémy trávící soustavy, nebo s problémy pohybového aparátu. Prameny jsou prospěšné nejen pro léčbu již probíhajících zdravotních komplikací, ale i jako prevence před jejich vznikem.

Léčivé minerální prameny Luhačovic

Lázeňské hotely, historická kolonáda, udržovaný park a aktivní vyžití, to jsou Luhačovice

V Luhačovicích si na své přijde každý, protože zastoupení hotelů je široké. Hosté, kteří jedou navštívit lázně pouze za účelem krátkého volna mohou využít nabídku některého z penzionů. Pro ty, kteří se chtějí léčit a relaxovat je v nabídce spousta hotelů a lázeňských domů, mezi které patří Rezidence Ambra, či velmi oblíbený Lázeňský dům Praha. Pro milovníky luxusu je správnou volbou hotel Augustiniánský dům. Lázeňské pobyty jsou zde nabízeny vždy pouze v hotelech, které mají komplexní zázemí pod jednou střechou bez nutnosti docházení na procedury, stravování apod.. Hotely jsou umístěny v centru města, v docházkové vzdálenosti na promenádu uprostřed parku. Ten byl v roce 2014 po celkové „rekonstrukci“ znovu otevřen veřejnosti v celé své kráse. O jedinečnosti přírodního prostranství vypovídá i fakt, že zde bylo nově vysazeno 476 stromů, 15.290 keřů a 7.499 trvalek. Na krásných místech parku se pravidelně konají kulturní akce a koncerty, patřící k bohatému společenskému životu. Pro aktivnější lázeňské hosty je plusem poloha nedaleké Pozlovické přehrady pro vodní sporty a koupání, v zimě dobré podmínky pro běžky a sjezdové lyžování.

Wellness a spa zázemí Luhačovických hotelů

Zpět

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace